Više o Ritimici i plesu
Početni dio sata zamišljen je kao zagrijavanje tijela i razgibavanje uz točno određenu glazbu koja prati planirane zadaće ili kroz priču u kojoj djeca aktivno sudjeluju. Središnji dio sata zamišljen je kao improvizacija djece na prethodno ispričanu priču, gdje se djeca imaju priliku samostalno izraziti, dok je uloga voditeljice u drugom planu. Završni dio sata predviđen je za plesno izražavanje te spajanje plesne tehnike s ritmičko-plesnim elementima u male plesne sekvence ili koreografije trajanja 2-4 minute, uz korištenje dječje glazbe i raznih klasičnih instrumentalnih skladbi.
Za djecu predškolske dobi, brojalice, ritmovi i glazba su najadekvatniji rekviziti pri razvijanju osjećaja za dinamiku, mjeru i ritam. Unutar rada u grupi, dijete stvara svoj identitet, osjeća potrebu za samostalnim izražavanjem i pokazivanjem vlastitih sposobnosti. Kroz ovaj proces, dijete razvija osjećaj za pokret, trajanje, prostor i ritam te koristi vlastitu maštu za stvaranje skladnog spoja pokreta, glazbe i prostora.
Program ritmike i plesa za djecu predškolske dobi provodi se kroz četiri stupnja:
- 🌟 Početni I
- 🌟 Napredni I
- 🌟 Početni II
- 🌟 Napredni II
Dijete može započeti s programom nakon navršene 3,5 godine.
POČETNI STUPNJEVI (djeca u dobi 3,5-5 godina)
Program ritmike i plesa za djecu u dobi od 3,5 do 5 godina ima za cilj kroz kombinaciju različitih načina izražavanja (pokret, ples, pjesma, gluma, mimika i scenski pokret) zadovoljiti i razvijati djetetovu prirodnu potrebu za kretanjem te istovremeno utjecati na cjelokupnu motoriku, koordinaciju pokreta, ravnotežu, preciznost, fleksibilnost, gipkost, psihomotornu brzinu i snagu, te razvijanje kreativnosti.
NAPREDNI STUPNJEVI (djeca u dobi 5,5-7 godina)
Osim razvijanja cjelokupne motorike i koordinacije pokreta, te osjećaja za melodiju i ritam, napredni stupnjevi predstavljaju nadogradnju prethodnih stupnjeva. Cilj je usavršiti prirodne oblike kretanja (hodanje, skakanje, puzanje, penjanje, silaženje, poskakivanje, trčanje, prekoračivanje), te postići bolju spretnost i koordinaciju ruku i nogu, kao i bolju orijentaciju u prostoru. Rad u paru i grupi također je važan, potičući socijalizaciju, inicijativu, nezavisnost, uspjeh, kreativnost te zadovoljstvo sudjelovanjem u procesu stvaranja novih ideja i rezultata kroz zajednički rad.